İşin dışında her şeye dair..

Samet Özkale
2 min readDec 2, 2022

2022 yılının sonlarına gelirken bahsetmek ve kendime not olarak bırakmak istediklerimi sizinle paylaşmak istedim. Afiyet olsun :)

Beni Twitter’da Takip Etmek İstersen

Sevmeyi bilerek başlamak. Çevrenizdeki ilk insandan, yolda karşılaştığınız köpeğe, işinize, yemeyi planladığınız yemeğe ve niceye… Eğer sevmeyi bilmiyorsanız yaşamanın hep bir başka x olduğu kanısına kapılırsınız.

Uzlaşmak için konuşmak. Bizler genelde tartışmak için konuştuk yıllarca. Ancak sükunetin bir bedene hakimiyetini en güzel test edebileceğiniz an belkide bu an. Karşınızdakini yenmenize, bir üstünlüğe veya galibiyete ihtiyacınız yok. Ancak birlikte çözüm bulmaya ihtiyacınız var.

Sağlığın bir nedenden dara düştüğü zamanlarda değil de her zaman bizimle olması gereken yegane şey olduğunu anlamak. Bu yatırımlarınız arasında en çok kar etmeyi planladığınız olmalı.

Zamanı esnetmek. Akan bu yapının içinde kendimizi neyle eylediğimiz bu kadar kritikken ona gereken değeri vermeyerek kaybettiğimiz şeyin ne olduğunu farketmemiz gerekiyor. Hem ne demiş Cibran: “Yürüyenlerle birlikte yürümeyi yeğlerim, durup yürüyenlerin geçişini seyretmeyi değil.” Yani zaman yürüme zamanı.

Var olanı ve var olmayanı paylaşmak. Paylaşmak kadim bir olguyken, bugünse akla gelen olmadığı aşikar. Paylaşabileceklerimiz bu kadar sonsuzken kafamıza kuma gömmek bizlik olmamalı. Verdikçe gelirin dünyası da bir o kadar bol ve bereketli.

Kim olarak nerede olduğunuzu bilmek. Şu anda kim olduğumuz, insanlar üzerindeki etkimiz, güven skorumuz, etkileyiciliğimiz, ne kadar başarılı olduğumuz aynı bir oyun gibi değil mi? Ancak en önemlisi kim olarak nerede olduğumuz. Anlamak beni ben olarak buraya getiren nedenleri, evetleri ve hayırları, acısıyla ve tatlısıyla.

Yılmamak. Eskiden pes etmemek diye atfettiğim bu düşünce zorlu günlerde pes etmiyorsan, bu süre zarfında şikayette de bulunmamam gerektiğini biliyorsan ve tüm yakınışların yerini şarkılara bırakıyorsan gerçek bir zafer olur işte bu demlediğin.

Aklına gelmemek ve aklından çıkmamak. Aklımdan çıkmayan güzellikler var ve aklımdan hiç çıkmamasını istediklerim. Yaşa onları ve hisset değerini, tüm bu varoluşu indirge korkusuzca bire. Ve aynı bu yazıda olduğu ve her zaman olacağı gibi bir de aklına gelmeyenler olacak.

Benim de aklıma bu kadarı geldi. Hadi kalın sağlıcakla 👋🏻

--

--